ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ПРОЕКТ І КРИВОРІЗЬКА ДІЙСНІСТЬ

У числі № 10 за травень поточного року «Променя просвіти» наша кореспондентка Олена Маковій розповіла про проведення у Кривому Розі, уже вшосте, чергового Дня Європи. Для кращого пізнання різнобарв’я історичної та культурної спадщини країн Європейської Співдружності на території парку імені Богдана Хмельницького, де відбувалися святкові події, було виділено 7 зон, кожна з яких була присвячена якійсь із європейських країн. Був там і куточок Республіки Польща, з представниками активної громадськості якої кілька десятків криворіжців мають багаторічну практику творчої співпраці. Саме польські волонтери ініціювали створення Польсько-українського Партнерства «ВідріС», яке поставило собі за мету об’єднати зусилля небайдужих громадян для сприяння організації оптимального міського простору, поліпшенню екологічного стану довкілля та збереження культурної спадщини краю. Це був один із перших у місті громадських проєктів європейського спрямування. Про досвід роботи над проєктом і про непереборні перешкоди на шляху його втілення йтиметься в поданому матеріалі.
ВИБІР МІСЦЯ ДЛЯ ПАРКУ

Оскільки на пропозицію польської сторони Партнерства майбутня його діяльність мала бути спрямована на поліпшення стану ріки Саксагань, то спочатку про облаштування парку не йшлося. Але, згідно з проектом на 2013 рік, що був напрацьований під назвою «Промисловий спадок Кривого Рогу та ріка Саксагань — співробітництво-діалог-демократія», така необхідність виникла. Найбільш конкурентною щодо вибору місця стала пропозиція голови Громадського об’єднання «Соколовка» Валерія Подколзіна, який запропонував для організації парку ділянку на лівому березі Саксагані біля мосту між Зарічними мікрорайонами та 129 кварталом.
Високий берег Саксагані (точніше, КРЕСівського водосховища) зі скельними кручами й справді непогано підходив для облаштування зони відпочинку для жителів ближніх мікрорайонів. Тим більше, що місцевість уже давно використовувалася ними для відпочинку та пікніків, внаслідок чого у теплу пору року територія постійно була засмічена відходами, які періодично прибиралися волонтерами.
З приводу вибору місця у протоколі Координаційної Ради Партнерства зазначено: «п. Подколзін виступив із змістовною презентацією, в якій навів приклади ініційованої ним діяльності громадськості, спрямованої на підтримку чистоти на пропонованій для розгортання парку ділянці та висловив наміри щодо подальшої організації праці. Члени Координаційної Ради Партнерства одноголосно підтримали пропозицію п.Подколзіна…».
Уже 15.11.2013 р. голова Координаційної Ради Партнерства звернувся з листом до начальника управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради О.В Катриченка, в якому зазначалося: «З метою благоустрою, здійснюваного силами громадськості, просимо погодити розташування контейнерного майданчика для встановлення контейнера для збирання побутових відходів, розташування паркового облаштування (лавки, спортивні снаряди, стенди), визначення місця для вигулу собак на території зелених насаджень на прилеглій території р. Саксагань в районі селища 5-гоЗарічного. Просимо розглянути питання прийняття на баланс та подальшого обслуговування контейнерного майданчику (вивезення побутових відходів, що накопичуватимуться, очищення, утримання в справному стані, проведення дезінфекційної обробки) ».
За участі польських спеціалістів на території майбутнього парку було проведено навчання методом PPS (ProjectforPublicSpaces ), проведене опитування жителів навколишніх мікрорайонів про те, яким вони бачать місце для відпочинку на березі річки.
«ЕПОПЕЯ» З ПРОЕКТОМ
Для вибору варіанту проекту планувалося оголосити конкурс серед жителів міста на кращий соціальний проект з облаштування місця для відпочинку (парку) на березі Саксагані.
Було створено положення про конкурс, де були детально розписані принципи конкурсу, умови участі у ньому, авторські права тощо. На жаль, на підготовку проєкту було відведено мало часу — всього 10 днів. Зрозуміло, що вкластися у такий строк, при тому інертному стані жителів Кривого Рогу взагалі та жителів «Зарічного» зокрема, шансів не було. Члени Партнерства теж виявилися не на висоті.Виявилося, що поданий на конкурс проект, був єдиним. Вибирати було ні з чого, але ситуація була врятована. Далі цей проект треба було реалізовувати.

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТУ
Головною дійовою особою в реалізації проекту мав стати аніматор, яким був затверджений п.Подколзін. По суті, аніматор – це той же виконроб і мав би ту роботу виконувати, але п. Подколзін активні дії розпочав лише після чергової зустрічі з польськими колегами по Партнерству. Він мав дещо інший план облаштування, ніж той, який був запропонований у проекті. Тож реалізація останнього проходила у спосіб «перетягування канату» між аніматором та секретаріатом Партнерства, яке мало контролювати видатки на придбання товарів та матеріалів для виконання проекту. На кошти проекту був придбаний необхідний інвентар, 2 біотуалети, баки для сміття та будівельні матеріали. Як відомо, громадські проекти здійснюються не на комерційній основі, і кожен учасник проекту вносить свій посильний внесок безоплатно. За згодою Подколзіна, всі виготовлені та придбані вироби до розміщення їх на території парку були розміщені у гаражі п. Подколзіна, будинок якого знаходиться за два кроки від парку.

ПОГОДЖЕННЯ

Почалися перипетії з погодженням в різних органах міської влади розміщення елементів облаштування парку.
Ніяких претензій до самого проекту не було. Ніхто нічого прямо не забороняв, всі рекомендували проводити роботи відповідно до нормативних документів – від Постанови Кабінету Міністрів до Правил благоустрою, затверджених Криворізькою міськрадою. Виконком Покровської (тоді -Жовтневої) райради не заперечував проти прибирання сміття, а все інше пропонував погодити з управлінням містобудування і архітектури. Архітектурно-містобудівна рада запропонувала: «Розробити проектну документацію у суб’єкта господарювання, який має відповідну ліцензію… ” та рекомендувала “погодити пропозиції по благоустрою прилеглої території р.Саксагань з управлінням благоустрою та житлової політики, управлінням екології виконкому Криворізької міської ради та виконкомом Жовтневої районної у місті ради”. У свою чергу, управління благоустрою та житлової політики, не заперечуючи проти прибирання сміття, порадило роботи з благоустрою виконувати з урахуванням вищезгаданих Правил благоустрою. Жодних пропозицій підтримки для подолання бюрократичних перешкод від органів влади ми не почули.
Особливо проблемним питанням було питання розміщення на території туалетів та контейнерів для сміття. Крім труднощів з погодженням їх розміщення, представники влади ставили умову, щоб Партнерство мало нести витрати з обслуговування цих об’єктів. Оскільки проти встановлення лавок ніхто не заперечував, члени Партнерства розмістили їх на території в кількості 30 штук. На обраній ділянці також були встановлені турнік та шведська стінка.
До зусиль Партнерства по узгодженню реалізації проекту підключилися й польські колеги, направивши листа голові Жовтневої райради В.В. Коритніку. Нарешті, 24 грудня 2013 року Партнерство одержало телефонограму з Жовтневого райвиконкому за підписом заступника голови райради з питань діяльності виконавчих органів ради О.Г. Швеця, в якій, для участі у спільному засіданні з розгляду питання узгодження проекту благоустрою, пропонувалося направити компетентного представника.
Автори цієї статті мали честь брати участь у запропонованій нараді. Знову ж таки, все було ніби до ладу. Олександр Георгійович Швець прийняв нас добре, поскаржився на забюрократизованість дозвільних процедур і пообіцяв у міськвиконкомі справу владнати і нам повідомити. З тим ми і пішли. Потім наступив тривожний 2014-й, трагічні події січня і лютого. Ніякої звістки від п. Швеця більше не надходило. А невдовзі в міській пресі промайнуло повідомлення, нібито його затримали при отримані хабаря від підприємця…
…І РЕЗУЛЬТАТИ
А тим часом, протягом зимово-весняного періоду наші лавки були почасти скинуті вандалами у воду, а більша частина їх була банально розкрадена .Пізніше спиляли і вкрали турніки. Крім матеріалів, використаних на благоустрій, Партнерством був придбаний комплект інструментів, куди входили мотопила, мотокоса, тачка, лопати, сокири, тощо, всього на суму більш, ніж 4 тисячі гривень. Інструмент зберігався там-таки у гаражі п. Подколзіна, тобто неподалік від того місця, де мав би використовуватися. Але насправді командою аніматора інструмент використовувався хіба що під час візитів на територію благоустрою польських колег і членів Партнерства для демонстрації бурхливої діяльності. Територія щорічно заростає розкішним різнотрав’ям, яке восени спалахує від найменшої іскри. І палало не раз протягом останніх років, оскільки жодного разу те різнотрав’я не було викошене придбаною мотокосою.
У жовтні 2016 року аніматор проекту п. Подколзін поставив вимогу звільнити його гараж від придбаного Партнерством майна. Оскільки установка туалетів та контейнерів для сміття не була погоджена владою, Партнерство прийняло рішення пристосувати їх для потреб іншого проекту, що здійснюється на території геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Скелі МОДР’у». Одначе повертати інструмент п.Подколзін відмовився, залишаючи його собі як плату за використання його гаража для зберігання майна та матеріалів, призначених для виконання проекту. Оскільки ГО «Криворізьке міське правозахисне товариство» виконувала, та й зараз виконує, функцію секретаріату Партнерства, то й все придбане майно перебуває на балансі організації, але згаданий інструмент, таким чином, виявився вилученим в незаконне володіння згаданою приватною особою.
Міська влада так і не спромоглася, на відміну від депутатських майданчиків і скверів, погодити місце розташування паркового устаткування громадського проекту та підтримати його функціонування. У підсумку виконання проекту було заблоковане.
Одначе учасники Партнерства «ВідріС» від своєї мети підтримки громадської активності не відмовилися і в подальшому зосередилися на проведенні громадського моніторингу стану збереження заповідних об’єктів у басейні ріки Саксагань.
Володимир НАЛУЖНИЙ, Микола КОРОБКО,
м. Кривий Ріг

Добавить комментарий