Вчені недооцінили кількість річок на Землі

Свідок

30 ЧЕРВНЯ 2018, 09:04

Геологи з Університету Північної Кароліни дали нову оцінку загальній площі поверхні річок і річкових потоків земної суші (за винятком територій, покритих льодовиками). Вона склала вражаючі 773 тисяч квадратних кілометрів – майже вполовину більше попередніх оцінок. Про це Джордж Аллен (George Allen) і Тамлин Павельскі (Tamlin Pavelsky) пишуть в статті, опублікованій в журналі Science.

До недавнього часу вважалося, що річки і водні потоки суші грають лише помірну роль в кліматі, виконуючи функції транспортних коридорів, за якими розчинені в них сполуки вуглецю виносяться в океан. Однак сьогодні вчені розуміють, що вони також віддають парникові гази в атмосферу, вносячи помітний внесок в глобальне потепління. І мова не тільки про вуглекислий газ: метан, оксид азоту та інші леткі сполуки потрапляють в річки і утворюються в них у великій кількості – завдяки людині, яка наповнює їх добривами і стічними водами. Згодом вони випаровуються з поверхні річок, тому від їх площі залежить і їх загальний внесок в кліматичні процеси.

Для отримання нових точних даних Аллен і Павельскі використовували дані супутника NASA Landsat. Спеціальний алгоритм дозволив оцінити кількість річковий поверхні на тисячах знімків, а потім об’єднати ці результати. За словами вчених, для перевірки роботи комп’ютера була задіяна «невелика армія студентів». Це і дало нову оцінку в 773 000 (± 79000) кілометрів – на 44 відсотки вище попередньої. Автори також відзначили, що в найбільш освоєних людиною регіонах річки виявляються в середньому вужчими і більш розгалуженими.

Підпишіться на групу «СВІДОК» у Facebook

Добавить комментарий