Треба рятувати річку Саксагань

Кривий Ріг розпочав своє життя на місці злиття річок Інгульця й Саксагані‚ які тепер опинилися на межі знищення внаслідок належним чином не контрольованої діяльності потужних підприємств гірничо-металюрґійного комплексу.

Активісти громадських організацій Кривого Рогу чотири роки тому спільно з громадськими активістами Польщі створили Партнерство з відродження річки Саксагань і наприкінці вересня цього року вирішили проаналізувати, що ж вдалося зробити і як діяти далі.

Така розмова відбулася після того, як до міста завітав представник громадськості з польського боку Єжи ДАРОВСЬКИЙ. Вона проходила під керівництвом нинішнього голови секретаріяту Партнерства‚ народного депутата України першого скликання і керівника Криворізького міського правозахисного товариства Миколи КОРОБКА, а основними доповідачами стали керівник організації «Екологічна рада Криворіжжя» Йосип МАЯКОВ‚ фахівець з питань екології‚ і діяльний активіст з питань природоохоронної діяльності Валерій ДЕРКАЧ‚ інженер-металюрґ. Вони виклали вражаючі факти щодо того, як нині в місті експлуатуються ці дві річки і що з ними сталося.

А виявилося, зокрема, що річка Інгулець внаслідок скидання в неї високомінералізованих шахтних вод та наступного промивання із використанням води з Дніпра через створений канал чотири рази на рік змінює свій стан. До цих процесів мають долучити майже знищену річку Саксагань, яка у двох місцях загнана в залізобетонні тунелі, що працюють близько 60 років і ось-ось можуть вийти з ладу.

В. ДЕРКАЧ неодноразово звертався в різні інстанції (від міських до всеукраїнських) з попередженням про те, що внаслідок у найближчий час виходу з ладу одного з двох тунелів‚ у які загнали Саксагань‚ може статися величезне підтоплення. Але у відповідь – лише відписки.

На засіданні активістів українсько-польського партнерства з відродження річки Саксагань було вирішено якомога ширше повідомити громадськість про складну ситуацію.

      Сергій ЗІНЧЕНКО‚   редактор газети «Промінь Просвіти Є», м. Кривий Ріг, 20 жовтня 2017 року.

На світлині: виступає Валерій ДЕРКАЧ (праворуч).

Фото автора. 

Добавить комментарий